درحال بارگذاری ...
۱۳۹۳ يکشنبه ۳۱ فروردين [2014.04.20]
زمان انتشار : 1391/5/8 6:00 ق ظ زمان یافتن خبر: 1391/5/8 6:10 ق ظ
محل انتشار: جوان آنلاین [اخبار مهم], [پربیننده ترین]
مشاهده خبر در منبع نسخه چاپی نسخه چاپی  تعداد بازدید تعداد بازدید:   (164) 

جهان عرب و رمضان 2012 !

ساعاتی چند از اعلان ماه مبارک مضان نگذشته بود که سوت نمایش سریال های تلویزیونی به صدا درآمد؛ سریال هایی که جزء جدا نشدنی این ماه هستند. حال باید دید که هنرمندان عرب در کنار فهرست غذاهای رنگین این ماه، چه فیلم هایی را جای داده اند؟! رمضان امسال در مقایسه با سال گذشته با این ویژگی متمایز می شود که در سایه تغییرات سیاسی و شرایط جدید حاکم بر جهان عرب، چه سریال هایی برای روزه داران این ماه الهی به نمایش درمی آید؟ می توان این ماه را ماه بازگشت هنرمندان بزرگی از جمله عادل امام و محمود عبد العزیز و احمد سقا و کریم عبدالعزیز به آغوش تلویزیون شمرد، برخی از این سریال ها پیش از نمایش با استقبال چشمگیر رسانه های گروهی روبه رو شدند.
این امر یا به دلیل اهمیت این فیلم ها برای مخاطب عرب یا به خاطر شرایط حاکم بر کشورهای عربی صورت گرفت. پس از غیبت ۲۹ ساله از تلویزیون، عادل امام با سریال «باند ناجی عطاء الله» باز می گردد تا نقش ناجی، دیپلمات مصری را ایفا کند؛ دیپلماتی که در سفارت کشورش در تل ابیب مشغول به کار است. او که موفق شده است به اسرائیل نفوذ کند، ترس و وحشت آنها را برمی انگیزد و در نتیجه می کوشند به طریقی وی را از سر راه خود بردارند. در واقع اسرائیل حاصل دسترنج ناجی را در بانکی می گذارد، بدین ترتیب وی تصمیم می گیرد به کمک باندی در مصر، بازگشته و به یکی از بانک ها حمله کند و دارو ندار زندگی خود را پس بگیرد. یکی دیگر از هنرمندان بزرگ، محمد عبدالعزیز است که آثار هنری خود را به دقت گلچین می کند تا فیلم هایی را عرضه نماید که در خور نامش باشند. این چهره هنری در سریال «باب الخلق» در نقش مدرس زبان عربی ظاهر می شود.
وی که پس از ۲۰ سال به کشور بازگشته است، شاهد تغییرات چشمگیر اجتماعی و سیاسی مصر است. در این سریال، ۱۰ هنرمند جدید به ایفای نقش می پردازند. وی آنها را از میان بیش از یکصد هنرمند آماتور برگزیده است. در کنار آنها، چهره هایی همچون صفیه العمری وعبیر صبری و منه فضالی نیز حضور دارند. بینندگان عرب همچنین چشم انتظار دیدن کریم عبدالعزیز، در سریال «فرار» هستند. این هنرمند پس از غیبتی ۱۴ ساله، در این سریال نقش مهندسی را ایفا می کند که قربانی توطئه یک تاجر می شود: با متهم کردن وی مبنی بر تلاش برای ترور یکی از سیاستمداران بزرگ مصر، مهندس را از راه خود بر می دارد. پس از نقش آفرینی چشمگیر یحیی الفخرانی در«شب و پاسی از آن» و «شب زنده دار» اکنون همه بی صبرانه منتظر حضور این هنرمند بزرگ در سریال «خواجه عبد القادر» هستند.
در این سریال ستارگانی از جمله محمود الجندی و سوسن بدر و عبدالعزیز مخیون نیز به ایفای نقش می پردازند. رمضان ۲۰۱۲ فرصتی است برای تکمیل بخش های دوم فیلم های مصری و سوری و خلیجی با عناوین «ارزشمندتر از زندگی ام» و «ابو جانتی» و «روزهای مدرسه» و تکمیل بخش سوم فیلم های خلیجی «لحظه های بحرانی» و «شب زنده دار» که به موضوع حمله نیروهای صدام حسین به عراق در سال ۱۹۹۰ می پردازد. علاقه مندان به این سریال ها انتظار دارند چهارمین بخش از «دختران جوان» با پنجمین بخش از «ورودی محله» رقابت کند. از معروف ترین این سریال ها، «مکر زنان۲» با هنرنمایی نبیله عبید و ویفی عبده است که عبید در این سریال در قالب زنی نیرومند و «حلاوتهم» نام ظاهر می شود که پس از سپری کردن محکومیت خود در زندان، در پی انتقام گرفتن از «کیداهم» بر می آید، ایفای این نقش را ویفی عبده بر عهده دارد. شایان ذکر است یکی از جنجال برانگیزترین سریال ها «فاروق عمر» می باشد که به بررسی زندگی عمر بن خطاب می پردازد. از میان سریال های ماه مبارک رمضان، سریال «روزگار برگوت» و جلوه های هنری اش، با استقبال مردمی گسترده ای در سال های اخیر روبه رو شده است.
به نظر می رسد این سریال که مسائل اجتماعی شام قدیم را به تصویر می کشد، در سال های اخیر به دلیل نمایش بیش از حد، ارزش خود را از دست داده است. پرداختن به همه سریال های ماه مبارک رمضان ۲۰۱۲ چندان آسان نیست. تعدادی از کانال های ماهواره ای برای اینکه از قافله بینندگان پرو پا قرص سریال های این ماه مبارک جا نمانند، در نمایش آنها از هم سبقت می گیرند، علاوه بر این برخی از کانال های محلی نیز فیلم های ویژه این ماه را نمایش می دهند. بسیاری از مسلمانان بر این نکته تأکید دارند که می بایست ماه رمضان ماه بندگی و نزدیکی به حق تعالی باشد و نباید این فرصت را پای صفحه تلویزیون از دست بدهند، برخی دیگر بر این اعتقادند که اسلام دین آسان گیری است و از این رهگذر، از سریال های این ماه انتظار می رود که از خلال موضوع های مختلف نمایشی، به مسائل مهم اجتماعی پرداخته و در پی یافتن راه حلی برای معضلات جامعه باشند. صرف نظر از جنبه سرگرمی، این سریال ها برای بسیاری از افراد منبعی برای شناخت و آگاهی از حوادث مهم و شخصیت های تاریخی به شمار می روند.