درحال بارگذاری ...
۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۷ فروردين [2014.04.16]
زمان انتشار : 1391/5/17 4:06 ب ظ زمان یافتن خبر: 1391/5/17 4:36 ب ظ
محل انتشار: ایرنا [اخبار مهم], [پربیننده ترین اخبار]
مشاهده خبر در منبع نسخه چاپی نسخه چاپی  تعداد بازدید تعداد بازدید:   (122) 

معاون وزیر امور خارجه در گفت و گو با ایرنا:

خرید نفت چین از ایران کاهش نیافته است/ فرمولی برای حل تحریم های یکجانبه آمریکا درباره بیمه نفتکش ها (بخش سوم و پایانی)

تهران - معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه با بیان اینکه برای تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران درباره بیمه نفتکش ها فرمولی پیدا شده است، اظهار داشت: خرید نفت چین از ایران کاهش نیافته است.

'سید عباس عراقچی' در ادامه گفت و گوی تفصیلی با خبرنگاران سیاسی ایرنا گفت: هر محدودیت و تحریم جدیدی که آمریکا و اروپا ایجاد کنند، ممکن است در کوتاه مدت تاثیرگذار باشد اما بلافاصله با خلاقیت ایرانی و همچنین همکاری طرف مقابل راه هایی را برای آن پیدا کرده ایم زیرا طرف مقابل هم نمی خواهد انرژی را گران تر بخرد.
*** بازرگانان ایرانی کالاهای نامرغوب چینی را وارد می کنند
خبرنگاران ایرنا در ادامه این مصاحبه از معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه درباره روابط ایران و چین پرسیدند: برخی تحلیلگران مسایل سیاسی و بین المللی معتقدند پکن به رغم آنکه از دوستی با ایران می گوید، اما در عمل در عرصه سیاسی تاکنون به نفع غرب، به قطعنامه های شورای امنیت علیه تهران رای داده است و در روابط تجاری نیز با ورود کالاهای بی کیفیت چینی به بازار ایران، تنها پکن از این رابطه سود می برد. ارزیابی شما درباره این اظهار نظرها چیست؟
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه در پاسخ روابط ایران و چین را بسیار مهم و گسترده خواند و درباره ورود کالاهای نامرغوب چینی گفت: چین بازار گسترده ای است که همه کالاها با کیفیت های مختلف در آن تولید می شوند؛ آنها کالای نامرغوب به ایران صادر نمی کنند بلکه این بازرگانان و تجار ما هستند که کالای نامرغوب آنها را وارد می کنند.
عراقچی با بیان اینکه چینی ها با جمعیت انبوهی که دارند و مدیریتی که اعمال می کنند، هر نوع کالایی را تولید می کنند، افزود: چینی ها اهداف توسعه اقتصادی دارند و به صورت تهاجمی در اقتصاد در هر زمینه ای وارد شده اند اما کشورهای اروپایی، آمریکا و ژاپن با استانداردهای محکمی که برای ورود کالا دارند، اجازه ورود هر نوع کالایی را نمی دهند.
دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه تاکید کرد: در این رابطه اعتقاد دارم انتقادات بیشتر متوجه خود ماست که اجناس ارزانتر و با کیفیت پایین تر را خریداری می کنیم و استانداردهای ما نیز اجازه ورود هر نوع کالایی را با هر کیفیتی می دهد.
*** انتظار نداشتیم چینی ها قطعنامه های شورای امنیت را تایید کنند
معاون وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده ایران با گروه 1+5 به حضور چین در میان اعضای گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: چین به قدرتی اقتصادی و بتدریج سیاسی تبدیل شده است که به همراه روسیه مواضع نزدیک تری به ایران در مذاکرات با 1+5 دارد.
وی تصریح کرد: انتظار نداشتیم چینی ها قطعنامه های تحریمی علیه ایران را در شورای امنیت تایید کنند ولی آنها مدعی هستند بعد از آنکه به شدت از تحریم ها کاستند، رای مثبت به قطعنامه ها دادند.
عراقچی در عین حال با بیان اینکه چینی ها از تحریم های یکجانبه آمریکا و اروپا پیروی نکرده اند، افزود: آمریکایی ها زمانی که دیدند در شورای امنیت نمی توانند به دلیل حضور چین و روسیه، شرایط سختی را برای ایران به وجود آورند، رو به تحریم های یکجانبه آوردند.
*** چین و روسیه نبودند تحریم های یکجانبه نیز قطعنامه می شد
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: اگر چین و روسیه در شورای امنیت مقاومت نمی کردند، تحریم های یکجانبه نفتی و بانکی به جای اینکه تحریم های یکجانبه باشد، به صورت قطعنامه های شورای امنیت تصویب می شد و دیگر لازم نبود تا آمریکایی ها هم به هر کشوری برای اجرای آن باج دهند.
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه تحریم ها تبدیل به فرصتی برای استفاده از ظرفیت های تازه در روابط ایران و چین شده است، اظهار داشت: سطح تجارت در سال 2011 بین ایران و چین به 45 میلیارد دلار رسید و در حال حاضر نیز آنها در حوزه های نفت و گاز، سرمایه گذاری ، تامین اعتبار کرده و حضور دارند.
این دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه به مکانیزم مشورتی سیاسی ایران و چین که در سطح معاونان وزرای امور خارجه است، اشاره کرد و افزود: چند ماه پیش معاون وزیر خارجه چین به تهران سفر کرد و اکنون نوبت ماست که در مهر یا آبان ماه برای ادامه مذاکرات به چین سفر کنم.
وی یادآور شد: در موضوع هسته ای، مشورت ها میان مقامات ایران و چین بسیار نزدیک است و به طور مرتب با هم در تماس هستیم. در مساله سوریه نیز همین طور بوده و تاکنون سه بار چین به همراه روسیه، قطعنامه های ضد سوری را وتو کرده است.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه تاکید کرد: در مجموع، روابط تهران - پکن را روابطی بسیار مهم، سازنده و خوب می بینیم.
*** خرید نفت چین از ایران کاهش نیافته است
خبرنگار ایرنا از معاون وزیر امور خارجه سوال کرد: آیا میزان خرید نفت چین از ایران کاهش پیدا کرده است؟
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه پاسخ داد: چینی ها روزانه، نزدیک به 150 هزار بشکه نفت از ایران می خرند و واردات آنها ادامه دارد و کاهشی پیدا نکرده است.
عراقچی با بیان اینکه ممکن است در ماه هایی از سال بنا به دلایل فنی، واردات نفت کاهش یا افزایش پیدا کند، اظهار داشت: سیستم های خاصی برای دریافت عواید نفتی کشور وجود دارد که بین ایران و چین مورد موافقت قرار گرفته و از این عواید در پروژه هایی که مربوط به سرمایه گذاری چین در ایران می شود، بهره برداری خواهد شد.
*** زندگی و کار در شرایط تحریم را آموخته ایم
از معاون وزیر امور خارجه سوال شد: تحریم های جدیدی که در کنگره آمریکا علیه ایران تصویب شده است، موضوع تهاتر و تغییر پرچم کشتی ها را هدف قرار می دهد. در صورت اجرایی شدن این تحریم ها، آیا بر حجم و میزان تبادلات تجاری ایران و چین یا سایر کشورهای آسیایی مانند هند و کره جنوبی تاثیر گذار خواهد بود؟
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه پاسخ داد: این تحریم ها شاید در کوتاه مدت تاثیرگذار باشد اما در بلند مدت تاثیری ندارد زیرا ما زندگی و کار در شرایط تحریم را آموخته ایم.
عراقچی با بیان اینکه جدی ترین تحریم های آمریکایی ها علیه ایران درباره بیمه نفتکش ها بود، تصریح کرد: آمریکایی ها قصد داشتند با تحریم بیمه نفتکش های ایرانی، معضلات بزرگی را برای ما به وجود آورند و شرکت های بیمه اروپایی نیز از بیمه نفتکش های ایرانی عقب نشینی کردند اما فرمولی برای آن پیدا شد و با پیدا شدن راه حل ها، کشورهای مختلف آن را پذیرفتند.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه افزود: کره جنوبی با مذاکراتی که انجام شد، به بازار واردات نفت از ایران بازگشت و ژاپنی ها نیز خود سیستمی را ایجاد کردند و ما به آنها کمک کردیم تا خدشه ای به واردات نفت آنها وارد نشود؛ هندی ها هم تقریبا به همین ترتیب به واردات نفت خود از ایران ادامه می دهند.
***عدم اجازه به نفتکش های ایرانی برای ورود به بنادرهند مشکلی بوروکراتیک بود
خبرنگاران ایرنا درباره خبر ممنوعیت ورود نفت کش های ایرانی به بنادر هند، سوال کردند که معاون وزیر امور خارجه پاسخ داد: بر اساس یک قانون موجود در هند، تنها نفتکش های هندی می توانند واردات نفت به این کشور را انجام دهند؛ بعد آنها به دلیل بحث تحریم شرکت های بیمه، این استثنا را قائل شدند و اجازه ورود به نفتکش های ایرانی با بیمه ایرانی را دادند.
وی درباره دو نفتکش اخیری که گفته می شد هند اجازه ورود به بنادر خود را به آنها نداده است، افزود: عدم صدور اجازه برای ورود این نفتکش ها به دلیل برخی از مشکلات بوروکراتیک بود که در حال حل و فصل آن هستیم.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه اظهار داشت: هر محدودیت و تحریم جدیدی که آمریکا و اروپا ایجاد کنند، ممکن است در کوتاه مدت تاثیرگذار باشد اما بلافاصله با خلاقیت ایرانی و همچنین همکاری طرف مقابل، راه هایی را برای آن پیدا کرده ایم زیرا طرف مقابل هم نمی خواهد انرژی را گران تر بخرد.
*** هر کشور مکانیزم مشخصی برای پرداخت پول نفت ایران دارد
از معاون وزیر امور خارجه سوال کردیم کشورهایی مانند هند، ژاپن، کره جنوبی چگونه پول نفت ایران را پرداخت می کنند؟ آیا پول واحد آن کشور مبنای پرداخت خواهد بود یا خیر؟
عراقچی پاسخ داد: با هر کشوری مکانیزم و روش خاصی برای پرداخت عواید نفتی ایران داریم؛ مثلا در مورد هند بخشی را به روپیه می پردازند و بخشی را به یورو ؛ آن بخشی که به روپیه پرداخت می شود از مجموع واردات ما از این کشور کمتر است.
دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: سال هاست که پول نفت خود را از ژاپن به صورت ین می گیریم که در کنار دلار و یورو از ارزهای معتبر دنیاست و در تمامی دنیا نیز می توان آن را خرج کرد.
سفیر پیشین ایران در ژاپن تصریح کرد: ژاپنی ها نخستین کشور در آسیا بودند که بیمه نفتکش های ما را قبول کردند و درباره نقل و انتقال پول نیز کمترین مشکل را با آنها داریم.
*** خط لوله گاز صادراتی به پاکستان تا سال آینده تکمیل می شود
خبرنگار سیاسی ایرنا از معاون وزیر امور خارجه درباره زمان تکمیل خط لوله گاز صادراتی ایران به پاکستان سوال کرد که وی در پاسخ گفت: آن قسمت از خط لوله که در داخل ایران است و مربوط به ما می شود، تقریبا تکمیل است و بخش کوچکی از آن باقی مانده است که تا سال آینده تکمیل خواهد شد.
عراقچی افزود: در حال مذاکره برای تکمیل بخش دیگر این خط لوله در خاک پاکستان با مقامات پاکستانی هستیم که به این منظور باید تمهیدات مشترکی توسط دو کشور انجام شود و پیشرفت های نسبتا خوبی هم داشته ایم.
*** ارزیابی کودتای نظامی در پاکستان نداریم
خبرنگار سیاسی ایرنا از معاون وزیر امور خارجه پرسید: با توجه به برکناری 'یوسف رضا گیلانی' از نخست وزیری پاکستان، برخی تحلیلگران مسایل بین المللی احتمال وقوع یک کودتای نظامی دیگر در این کشور را می دهند و اخیرا نیز برخی نمایندگان مجلس پاکستان خواستار برکناری آصف علی زرداری از سمت ریاست جمهوری پاکستان شده اند. آیا شما نیز احتمال وقوع یک کودتای دیگر را در این کشور می دهید؟
عراقچی پاسخ داد: ارزیابی کودتا را در پاکستان نداریم و بعید می دانم چنین اتفاقی در پاکستان رخ دهد چرا که فضای سیاسی داخلی و بین المللی چنین امکانی را فراهم نمی کند؛ ضمن آنکه ارتش پاکستان طی سالهای گذشته نقش ثبات بخشی خود را به خوبی ایفا کرده است.
این دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه با بیان اینکه نقش ارتش پاکستان در سیاست این کشور همواره قوی بوده است، تصریح کرد: ایجاد تعادلی میان نظامیان و سیاستمداران همواره کاری مشکل بوده است ولی با توجه به ثبات نسبی موجود در پاکستان تصور نمی کنم با برکناری آقای گیلانی نیز تحولاتی حاد در این کشور رخ دهد.
*** سیل پناهجویان افغان به ایران ادامه دارد
خبرنگار سیاسی ایرنا از معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه درباره روابط ایران با یکی دیگر از همسایگانش یعنی افغانستان سوالاتی را مطرح کرد و پرسید: در حالی که جمهوری اسلامی ایران بیش از سی سال از پناهجویان افغان میزبانی کرده است، برخی رسانه های غربی و افغان مدعی هستند که ایران حقوق این افراد را نقض می کند. دلیل این عکس العمل های تند علیه جمهوری اسلامی ایران چیست؟
وی در پاسخ با بیان اینکه رسانه های غربی و صهیونیستی در موضوعات مختلف علیه ایران فعالیت می کنند، گفت: جمهوری اسلامی ایران در طول سال های سخت جنگ تحمیلی میزبان چندین میلیون پناهنده و پناهجوی افغان بود و از آنها میزبانی کرده و در حال حاضر نیز که زمان بازگشت افغان هاست، نه تنها این امر رخ نمی دهد بلکه سیل پناهجویان به کشور ادامه دارد.
عراقچی با بیان اینکه نام این افراد را دیگر نمی توان 'پناهجو' گذاشت بلکه کارگران غیرقانونی یا مهاجرین غیرقانونی هستند، اظهار داشت: متاسفانه آمار کسانی که برای کار به ایران می آیند، از زمان جنگ و درگیری های افغانستان بیشتر شده است و بیش از سه میلیون نفر نیز تخمین زده می شود.
این دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه، آمار پناهجویان افغانی ثبت نام شده توسط سازمان ملل متحد را بین 800 تا 900 هزار نفر عنوان کرد و افزود: یک میلیون و 450 هزار تبعه افغانی غیر مجاز ثبت نام شده و حدود تقریبی همین تعداد هم اتباع غیرمجاز ثبت نام نشده داریم که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود.
به گفته وی، نزدیک به چهار میلیون مهاجر دیگر افغان در کشور به صورت غیرقانونی وجود دارند که هر روز نیز بر تعداد آنان افزوده می شود.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه تصریح کرد: وقتی سه تا چهار میلیون تبعه خارجی در کشوری حضور داشته باشند، ممکن است در گوشه و کنار اتفاقاتی بیفتد و آنها جرمی و جنایاتی مرتکب شوند که این امر هم با عکس العمل های حاد مردمی مواجه شود که پذیرفتنی و قابل درک است.
*** ادعای بدرفتاری ایران با افغان ها، بی انصافی است
عراقچی گفت: انصاف نیست بدون در نظر گرفتن 30 سال میزبانی ملت و دولت ایران از افغانی ها، هرگاه تنشی رخ داد، دولت متهم به بدرفتاری و آزار و اذیت آنها شود چرا که واقعا این طور نیست.
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه دولت ایران طرح ساماندهی اتباع افغان را با همکاری دولت افغانستان اجرا می کند، اظهار داشت: براساس این طرح، دولت افغانستان به پناهجویان افغان در ایران گذرنامه داده و آنها با ساز و کار قانونی در کشور مشغول به کار خواهند شد که البته این موضوع به نفع آنها نیز خواهد بود.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه درباره مزایای در اختیار داشتن گذرنامه افغانی و سامان داده شدن به حضور آنها گفت: زمانی که حضور این افراد در ایران قانونی شود، طبعا از امکانات پزشکی، آموزشی، خدمات حقوقی، بانکی، مسایل سجلی و نیز حقوق کنسولی برخوردار خواهند شد و بسیاری از مسایل آنها حل و فصل می شود.
عراقچی با بیان اینکه دولت افغانستان تاکنون تعداد زیادی گذرنامه برای پناهجویان افغانی در ایران صادر کرده است، خاطرنشان کرد: سفارت افغانستان در تهران در این رابطه به شدت فعال شده و در حال صدور گذرنامه برای افغانی هایی است که برای این امر ثبت نام کرده اند تا حضور آنها در ایران قانونی شود.
دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه اضافه کرد: به رغم اینکه تاکنون گذرنامه های فراوانی برای اتباع افغانی ساکن ایران صادر شده است ولی این میزان در مقایسه با افغانی هایی که در ایران حضور دارند، چندان نیست.
*** ایران و افغانستان دو شریک طبیعی هستند/ آمریکا علاقه مند به استحکام روابط دو کشور نیست
خبرنگار سیاسی ایرنا از معاون وزیر امور خارجه سوال کرد: در یکی دو سال اخیر در هر موردی عده ای در برابر سفارت و کنسولگری های ایران در افغانستان دست به تظاهرات زده اند که این امر معمولا با سکوت دولت آقای کرزی همراه بوده است. واکنش جمهوری اسلامی ایران به این تحرکات چه بوده است؟
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه گفت: افغانستان از نظر تاریخی، فرهنگی و اجتماعی روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران دارد و زبان دو کشور نیز مشترک است.
عراقچی با بیان اینکه بسیاری از افغان ها دین مشترک و بسیار دیگر مذهب مشترک با ملت ایران دارند، افزود: اعتقاد دارم ایران و افغانستان دو دوست و شریک طبیعی هستند؛ حال ممکن است در روابط دو کشور فراز و نشیب هایی رخ دهد اما پیوند فرهنگی و اقتصادی ایران و افغانستان بدلیل اتصالات مرزی و روابط نزدیک سیاسی است.
این دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه تصریح کرد: نزدیکی روابط ایران و افغانستان مورد علاقه خیلی ها نیست؛ به ویژه آمریکایی ها علاقه ای به استحکام روابط تهران - کابل ندارند و لذا می توان نقش عوامل خارجی را در ایجاد خصومت و دشمنی میان دو طرف دید.
عراقچی با تاکید بر اینکه نباید نقش عوامل خارجی را درباره روابط ایران با همسایگانش از نظر دور داشت، اظهار داشت: به نظر من جریاناتی زیر نظر آمریکایی ها و صهیونیست ها به دنبال ایران ستیزی در افغانستان هستند و لذا به هر حرکتی در ایران مثلا برخورد با یک مُجرم، حتی اگر در دورترین شهرها باشد، عکس العملی نشان داده می شود و به بهانه ای برای تظاهرات و نوشتن مقالات ضد ایرانی تبدیل می شود.
وی یادآور شد: البته این اقدامات دست ساز منعکس کننده تمایلات مردم و جامعه افغانستان نیست، ما مردم افغانستان را مردمی شریف، نجیب، زحمت کش و البته رنج دیده از آلام ناشی از دخالت بیگانگان می دانیم.
عراقچی درباره نظر دولت افغانستان در مورد اتهام زنی در خصوص اتباع افغانی گفت: هر بار و به صورت مکرر مقامات ایرانی این موضوع را با دولت افغانستان و شخص آقای کرزی مطرح می کنند و خوشبختانه نگاه و درک درستی در دولت این کشور وجود دارد ولی باید گفت که دولت افغانستان به یک وضعیت مستحکم سیاسی نرسیده است و شرایط دشواری را تحمل می کند.
*** فساد در افغانستان دو طرفه است
خبرنگاران ایرنا از معاون وزیر امور خارجه سوال کردند: با توجه به اینکه یکی از شروط اعطای کمک 16 میلیارد دلاری به افغانستان در اجلاس توکیو، مبارزه با فساد در این کشور بود، فکر می کنید دولت حامد کرزی بتواند به تعهدات خود برای مبارزه با این مساله عمل کند؟
معاون وزیر امور خارجه پاسخ داد: گمانه زنی های زیادی در مورد فساد در دولت افغانستان مطرح می شود اما افغان ها این موضوع را به این شکل قبول ندارند و معتقدند فساد بیشتر ناشی از عملکرد شرکت های غربی است.
عراقچی درباره استدلال افغانستان درباره وجود فساد در شرکت های غربی گفت: مقامات افغان می گویند 85 درصد از مبالغی که برای اجرای پروژه ها اختصاص می یابد، در دست شرکت های غربی باقی می ماند و این شرکت ها پروژه ها را میان یکدیگر تقسیم می کنند و اگر فسادی در میان افغان ها وجود داشته باشد، مربوط به 15 درصد باقی مانده است.
دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه در عین حال افزود: دولت افغانستان متعهد شده است در راستای شفاف سازی و جلوگیری از فساد قدم بردارد و به نظر من هم موضوع فساد دو طرفه است؛ یعنی هم شرکت های غربی باید برای جلوگیری از فساد تلاش کنند و هم مقامات افغانی.
*** کابل میزبان نشست بعدی سران ایران، افغانستان و پاکستان است
عراقچی در پاسخ به این سوال که اجلاس سه جانبه بعدی سران ایران، افغانستان و پاکستان در چه زمانی برگزار می شود؟ گفت: قرار بود این اجلاس در شهر کابل و تا پیش از ماه مبارک رمضان برگزار شود اما دولت افغانستان آمادگی برگزاری اجلاس سران سه کشور پیش از ماه رمضان را نداشت و این اجلاس احتمالا در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد که آقای دکتر احمدی نژاد هم در آن شرکت خواهد کرد.
***حوادث اخیر میانمار بدرستی در داخل کشور منعکس نشد
خبرنگاران سیاسی ایرنا هنگامی که از معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه درباره تحولات میانمار و ریشه مساله موجود پرسیدند، وی پاسخ داد: موضوع درگیری های اخیر در میانمار به درستی در داخل کشور منعکس و فهمیده نشد؛ البته در حال حاضر مقالات زیادی نوشته شده است و درک بهتری وجود دارد.
عراقچی به تاریخ مناقشه مسلمانان در میانمار با بودایی ها اشاره کرد و گفت: یک جمعیت مسلمان میان دو کشور بنگلادش و میانمار مورد اختلاف هستند و هیچ یک از آنها حاضر به اعطای تابعیت به این جمعیت نیستند؛ بنگلادش حاضر نیست این جمعیت را بپذیرد و میانمار هم آنها را قبول ندارد و این جمعیت مسلمان در یک بلاتکلیفی قرار دارند.
***وضعیت بد اقتصادی اقلیت مسلمان در میانمار
معاون وزیر امور خارجه وضعیت اقتصادی این اقلیت مسلمان را بسیار بد و فقیرانه توصیف کرد و افزود: این اقلیت مسلمان در طول سال های گذشته به صورت مرتب با اقوام دیگر در میانمار درگیری داشته و نوع فرهنگ موجود در آن منطقه نیز باعث رخ دادن جنایاتی علیه همدیگر در این کشور شده است.
وی یادآور شد: در حوادث اخیر چند جوان مسلمان جرمی را مرتکب شدند و دختری را کشتند؛ بعد درگیری هایی رخ داد و تعدادی از هر دو طرف کشته شدند.
عراقچی با غیردقیق خواندن آمار ارایه شده در رسانه های داخلی درباره کشتار اخیر در میانمار گفت: اگرچه طی سال های گذشته هزاران مسلمان میانماری کشته شده اند ولی در حوادث اخیر دولت میانمار اعلام کرد در درگیری های دو طرف بین 60 تا 70 نفر کشته شده اند و سفیر ما در تایلند که سفیر آکردیته در میانمار است، با استفاده از آمار منابع مستقل و مسلمان میانمار، این آمار را بین 100 تا 180 نفر اعلام کرد؛ حال حتی گفته می شود که تعداد بودایی های کشته شده چه بسا بیشتر بوده باشد.
معاون وزیر امور خارجه در عین حال گفت: البته اقلیت مسلمان ساکن میانمار تحت فشار هستند، شرایط بسیار بدی دارند و به آنها ظلم و اجحاف شده است و در این زمینه تردیدی نیست که باید به وضعیت این مسلمانان رسیدگی شود تا در شرایط بهتری زندگی کنند ولی نباید اصل واقعه رخ داده را غیر واقع جلوه داد.
*** همواره نسبت به وضعیت مسلمانان حساسیت داشته ایم
عراقچی به پیگیری های وزارت امور خارجه درباره وضعیت مسلمانان میانمار اشاره کرد و گفت: وزارت امور خارجه همواره نسبت به وضعیت مسلمانان حساسیت داشته است و در این مدت هم به سازمان ملل متحد، هم به سازمان همکاری های اسلامی و هم به کمیساریای عالی حقوق بشر در ژنو نامه نوشته ایم و خواستار پیگیری وضعیت مسلمانان میانمار شده ایم.
وی افزود: نماینده ما در سازمان ملل نامه های جداگانه ای برای دبیرکل سازمان ملل، کمیسر عالی سازمان حقوق بشر، و همچنین مسول امور بشردوستانه سازمان ملل ارسال و طی آنها خواستار اقدام فوری مجامع بین المللی در رسیدگی به وضعیت مردم مسلمان میانمار شده است.
عراقچی اظهار داشت: بعد از ارسال این نامه ها، دبیرکل سازمان ملل دستیار خود در امور میانمار را مامور رسیدگی به نقض حقوق مسلمانان در میانمار کرد. همچنین کمیسر عالی حقوق بشر نیز طی بیانیه شدید اللحنی اقدام علیه مسلمانان میانمار را نقض حقوق بشر خواند و خواستار توقف فوری اقدامات علیه مسلمانان در میانمار شد.
معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد وزارت خارجه به پیگیری های خود در این رابطه ادامه می دهد و ابتکارات دیگری را نیز در نظر دارد که در موقع خود اعلام می شود.
دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه با اشاره به تشکیل نشست جنبش غیرمتعهدها، سازمان همکاری های اسلامی و دیگر اقدامات انجام شده برای حل این مناقشه اظهار داشت: موضوع مسلمانان میانمار باید در یک مسیر بین المللی حل شود و چه بسا که نیاز به یک راه حل منطقه ای با حضور بنگلادش باشد که به هیچ عنوان نمی خواهد این افراد به خاکش وارد شوند.
*** ابعاد درگیری های تاجیکستان مشخص نیست
آخرین سوال خبرنگاران ایرنا از معاون وزیر امور خارجه درباره حواث اخیر در بدخشان تاجیکستان بود که وی با بیان اینکه ابعاد درگیری ها در این کشور خیلی مشخص نیست، گفت: از وقوع حوادث و اتفاقات اخیر در تاجیکستان بسیار ناراحت شدیم. ما هر گونه اقدام تروریستی را محکوم می کنیم و در عین حال بر ضرورت توجه به حفظ جان مردم و غیرنظامیان تاکید داریم.
وی افزود: ضمن محکومیت تروریسم و تائید مبارزه با قاچاق مواد مخدر ، از دولت تاجیکستان می خواهیم با حل مسالمت آمیز مسائل مانع از تشدید خشونت ها شود؛ البته باید نسبت به سوء استفاده برخی جریانات افراطی و همچنین مداخله قدرت های فرامنطقه ای از این اتفاقات نیز هوشیار بود.
*** کشته شدن نماینده نهضت اسلامی تاجیکستان در بدخشان مشکوک است
این مقام مسوول در وزارت امور خارجه ترور نماینده نهضت اسلامی تاجیکستان در ایالت بدخشان را 'مشکوک' توصیف کرد و اظهار داشت: این مساله باعث نگرانی جدی جمهوری اسلامی ایران شد و به نظر می رسد دست هایی در کار است که قصدشان ایجاد درگیری است.
عراقچی تصریح کرد: رهبر نهضت اسلامی تاجیکستان هم ترور مقام دولتی را محکوم کرده و هم ترور نماینده این نهضت را و همزمان، خواهان خاتمه درگیری ها و تحقیق درباره ترور هر دوی این افراد شده است.
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و روسیه به عنوان دو میانجی برقراری صلح در تاجیکستان بودند، گفت: خواسته ایران از دولت تاجیکستان این است که ضمن حمایت از برقراری ثبات و محکوم کردن عملیات های تروریستی، خویشتنداری خود را حفظ و در جهت حل و فصل مسالمت آمیز این مساله اقدام کند.
عراقچی ابراز امیدواری کرد دولت تاجیکستان با استفاده از درایت خویش در جهت حل این موضوع اقدام کند.
وی در عین حال گفت: البته دلایل کشته شدن عضو نهضت اسلامی تاجیکستان باید روشن شود و مسببان آن به مجازات برسند.
معاون وزیر امورخارجه با یادآوری میانجیگری ایران در درگیری های سال های آغازین استقلال تاجیکستان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر حفظ و تحکیم صلح و ثبات و آرامش در تاجیکستان اصرار دارد و سوابق روشن و اقدامات مثبت ایران در جریان میانجیگری موید مواضع و رویکرد ایران در قبال تاجیکستان است.
گفت و گو از: زهرا هژبری و مهدی رهبر
سیام** 9129**1572