درحال بارگذاری ...
۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۸ فروردين [2014.04.17]
زمان انتشار : 1391/5/22 2:14 ب ظ زمان یافتن خبر: 1391/5/22 2:39 ب ظ
محل انتشار: رجانیوز [اخبار مهم]
مشاهده خبر در منبع نسخه چاپی نسخه چاپی  تعداد بازدید تعداد بازدید:   (195) 

آخرین اخبار از زمین لرزه شمال غرب کشور؛

افزایش نگران کننده آمار جان باختگان زلزله آذربایجان/ اهداء خون بهترین کمک به زلزله زدگان

یکشنبه، 22 مرداد 1391 2:14:34 PM آخرین گزارش های رسیده از آذربایجان شرقی، حاکی از آن است که به رغم اینکه امداد گران هنوز موفق به دسترسی به همه مناطق آسیب دیده نشده و طبیعتا شماری از هم وطنانمان ساعات گذشته را زیر آوار گذرانده اند، تا این لحظه حدود ۲۴۰ تن از همو طنانمان جان به جان آفرین تسلیم کرده اند و افزون بر آن، بیش از دو هزار نفر دیگر مجروح شده اند.

دست های رو به آسمان مردم ایران، دیشب علاوه بر استغفار و طلب بخشش از پروردگار، یک خواهش دیگر هم از خدا داشت: سهل گذشتن یک آزمون الهی بر مردم شمال غرب کشور؛ جایی که زمین لرزه های متعدد، جان تعداد زیادی از هموطنان را گرفت و بسیاری را نیز بی خانمان کرد.
به گزارش رجانیوز، ساعت حدود ۵ بعدازظهر دیروز بود که اولین اخبار از وقوع یک زمین لرزه در حوالی شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی منتشر شد. در آغاز به نظر می رسید که این زلزله، یک حادثه عادی است و خسارتی به دنبال نداشته است؛ موضوعی که اخبار رسیده از شهر تبریز که حکایت از لرزش خفیف خانه ها داشت، آن را تایید می کرد اما کم کم اخبار نگران کننده ای از روستاهای اطرف منتشر شد که هر چه زمان به جلو می رفت بر شدت تلخی آن افزوده می شد.
آخرین گزارش های رسیده از آذربایجان شرقی، حاکی از آن است که به رغم اینکه امداد گران هنوز موفق به دسترسی به همه مناطق آسیب دیده نشده و طبیعتا شماری از هم وطنانمان ساعات گذشته را زیر آوار گذرانده اند، تا این لحظه حدود ۲۴۰ تن از همو طنانمان جان به جان آفرین تسلیم کرده اند و افزون بر آن، بیش از دو هزار نفر دیگر مجروح شده اند.


قدرت امواج درونی زمین به اندازه ای زیاد بوده که زلزله در سراسر منطقه شمال غرب کشورمان احساس شده و البته به دلیل قرار گرفتن کانون لرزه در فاصله اندک نسبت به سطح زمین، به شدت مخرب عمل کرده است تا جایی که توانسته ترس و وحشت بسیاری پدید آورده و مردمان ساکن کیلومتر ها آن سو تر را هم مجاب به خوابیدن در خیابان ها کند و نیروهای امدادی پنج استان را به حالت آماده باش درآورد؛ اما موفق نشد تا مسئولان رسانه ملی را مجاب به قطع برنامه های عادی و یا دست کم، پوشش اخبار مرتبط با مقوله روز برای کسری از جمعیت کشورمان کند!
این در حالی است که اهمیت ماجرا از دید دیگر رسانه ها به اندازه ای بالا بوده که خبر آن به سرعت در همه رسانه های جهان باز انتشار یافته است تا جایی که رویترز در گزارشی به نقل از اداره زمین شناسی آمریکا، شدت زلزله اخیر را ۶. ۴ در مقیاس ریش تر ارزیابی کرده و خبر آمادگی صلیب سرخ ترکیه برای اعزام دارو و نیازهای اولیه به کشورمان را به تلکس خبری اش فرستاد.
حسن قدمی در گفت وگو با فارس درباره آخرین تلفات زلزله ۶. ۲ دهم ریشتری که روز گذشته در استان آذربایجان شرقی رخ داد اظهار داشت: آخرین آمار کشته شده ها به ۲۵۰ نفر رسیده است و ۱۸۰۰ نفر نیز زخمی شده اند.
وی با اشاره به اینکه عملیات امداد و نجات به پایان رسیده است بیان داشت: ۱۱۰ روستا خسارت دیده اند و امید است آمار کشته شده ها از این مقدار افزایش پیدا نکند.


قدمی از حضور وزیر کشور در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: جلساتی با حضور آقای نجار برگزار شد و دستورات لازم داده شده است. رئیس سازمان مدیریت بحران وزارت کشور یادآور شد: در هیچ روستایی زیر آوار مانده نداریم و در حال حاضر اقلام و امکانات مورد نیاز در حال توزیع است.
اسکان ۱۶هزار زلزله زده در ۳ هزار چادر
قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به برپایی ۳ هزار چادر برای زلزله زدگان از اسکان اضطراری ۱۶ هزار زلزله زده آذربایجان شرقی خبر داد.
احمدرضا شجیعی با اشاره به برپایی ۳ هزار چادر برای زلزله زدگان آذربایجان شرقی اظهار داشت: در این زمینه ۱۶ هزار نفر با برپایی این چادر ها اسکان اضطراری می یابند.
وی افزود: در این زمینه بیش از ۱۱ هزار بسته غذایی و ۱۲ هزار و ۸۲۸ تن ماهی بین زلزله زدگان توزیع شده است، افزود: در این راستا ۱۵ هزار و ۸۶۵ پتو نیز بین زلزله زدگان توزیع شده است.


شجیعی با اشاره به کمک های استان های مجاور برای امدادرسانی به زلزله زدگان استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: در حال حاضر عملیات نجات در اهر به پایان رسیده است و آواربرداری نیز به مراحل پایانی خود می رسد.
وی افزود: اکنون ما در مرحله اسکان و تغذیه اضطراری هستیم و در این زمینه ۳۲۰ نفر نیز از آواره ها نجات یافته اند و در نهایت ۱۵ تیم آنس (سگ جستجو) به منطقه زلزله زده شده اعزام شده است.
وقوع ۱۵ پس لرزه در آذربایجان شرقی
در همین حال پایگاه لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد: تعداد ۱۵ پس لرزه مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی را لرزاند. بر اساس اعلام این پایگاه نخستین زلزله ثبت شده روز شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ همزمان با شب ۲۳ ماه مبارک رمضان به بزرگی ۶. ۲ ریش تر شهر اهر در ساعت ۱۶: ۵۳ و سپس زلزله ۶ ریشتری شهر ورزقان در استان آذربایجان شرقی را لرزاند. بر پایه این گزارش، تعداد ۱۵ پس لرزه تا ساعت ۲۲: ۲۸ مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی را لرزاند که بیشترین آن ۶. ۲ و کمترین این لرزه ها ۴ ریش تر بوده است.
طبق گزارشات رسیده، زلزله بین سه شهر اهر، ورزقان و هریس در استان آذربایجان شرقی رخ داده است و به گفته مسولان ستاد بحران استان آذربایجان شرقی، امداد رسانی به مردم زلزله زده ادامه دارد.
برآورد خسارت اولیه زلزله به سرعت انجام شود
مصطفی محمدنجار دقایقی پیش در حاشیه جلسه ستاد بحران در منطقه زلزله زده هریس در گفت وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: باید برآورد خسارت صورت گیرد تا نسبت به تامین و تخصیص اعتبار و بازسازی مناطق آسیب دیده از همین امروز اقدام شود.
وی افزود: برآورد خسارت در بحث بازسازی زود و به موقع تاثیر قابل توجهی خواهد داشت و بازسازی باید در اولویت قرار گیرد.


وی با اشاره به صعب العبور و کوهستانی بودن منطقه گفت: باید در نظر داشت که بارش برف در این منطقه سردسیر که زود تر آغاز می شود در این مناطق بازسازی و نوسازی مناطق زلزله زده را با مشکل مواجه خواهد کرد به همین منظور باید برای بازسازی هیچ فرصتی را از دست نداد.
نجار خواستار هماهنگی تمام ارگان ها و نهاد ها برای انجام تمام امور از امدادرسانی، آواربرداری، بازسازی و... شد و گفت: با توجه به وسعت، حجم و سنگینی کار باید از ناهماهنگی ها و موازی کاری در امور جلوگیری شده و اقدامات لازم برای رفع نارسایی ها صورت گیرد.
وی اضافه کرد: آرامش مردم باید در اولویت کار باشد چرا که علاوه بر خسارت مالی و دنیوی بسیاری از آسیب دیدگان عزیزان خود را از دست داده اند که باید در برخورد روحی روانی با آنان دقت شود.
وی مشارکت و همراهی مردم را قابل تقدیر دانست و گفت: به خصوص این مشارکت و امداد رسانی در ساعات اولیه حادثه بسیار موثر واقع شده است.
وی در عین حال خواستار توجه ویژه به روستا ها شد و افزود: باید نیازهای اولیه در مناطق روستایی تامین شود چرا که بیشترین خسارات و تلفات در این مناطق بوده است.
مطالب مرتبط:
زلزله ۶.۳ ریشتری تبریز، ارومیه و اهر را لرزاند
عکس: مناطق زلزله زده در روستاهای ورزقان