درحال بارگذاری ...
۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۷ فروردين [2014.04.16]
زمان انتشار : 1391/6/9 4:03 ب ظ زمان یافتن خبر: 1391/6/9 4:05 ب ظ
محل انتشار: فارس [اخبار مهم]

برای نخستین بار در کشور

ثابت کننده بافت قلب با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد ساخته شد

خبرگزاری فارس: با همکاری متخصصین جراحی قلب باز دانشگاه علوم پزشکی مشهد، نخستین بار در کشور نمونه ایرانی ثابت کننده موضعی بافت قلب در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد ساخته و مورد استفاده قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از وب دا خراسان رضوی، محمد عباسی مدیر گروه جراحی قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: سکته قلبی، عارضه شایعی است که به علت گرفتگی عروق خون رسان قلب اتفاق می افتد و برای رفع این عارضه عمل جراحی بای پس عروق کرونری( CABG ) انجام می شود.
فوق تخصص جراحی قلب خاطر نشان کرد: عمل جراحی قلب باز به صورتی است که در آن قفسه سینه بیمار باز شده، رگی از قسمت های دیگر بدن مثل پا جدا شده و به قسمت گرفته رگ قلب پیوند می خورد و بدین ترتیب عمل خون رسانی به قسمت عضلانی قلب از سر گرفته می شود.
رئیس بیمارستان امام رضا(ع) مشهد افزود:  جراحی قلب باز به دو روش انجام می گیرد که در روش اول قلب به صورت موقت از سیستم گردش خون خارج شده و بیمار به دستگاه پمپ قلب و ریه متصل می شود و این دستگاه به طور موقت عمل پمپاژ خون را انجام می دهد.
وی ادامه داد: در روش دوم  با استفاده از دستگاه طراحی شده صرفاً قسمتی از قلب که نیاز به پیوند رگ دارد، ثابت نگه داشته می شود و در حالی که قلب در حال انجام سیکل طبیعی خود است، عمل پیوند رگ انجام می پذیرد و با این روش از عوارض عمل جراحی کاسته  می شود.
رئیس دپارتمان قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به مزایای این دستگاه نسبت به نمونه مشابه خارجی دستگاه گفت: پوشش دادن فیلد مناسب رگ پیوندی،  ثابت نگه داشتن قسمت مورد نظر قلب در سطح بالاتر، ارزان تر بودن آن نسبت به نمونه خارجی، ظریف تر بودن و در نتیجه اشغال فضای کمتر از مزایای این دستگاه نسبت به نمونه خارجی آن است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در گذشته برای تهیه این دستگاه مشکلات زیادی وجود داشت و یکی از آنها هزینه بالا و دیگری زمان دسترسی به این دستگاه بود و امروز علاوه بر اینکه این دستگاه با هزینه پائینی در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد، نواقص آن هم نسبت به نوع خارجی آن برطرف شده است.
وی ادامه داد: برای ساخت هر یک از این دستگاه ها 5 میلیون ریال هزینه می شود که علاوه بر کاهش 50 درصدی هزینه، تامین این دستگاه کشورمان در ساخت این دستگاه به خودکفایی رسید و نیازی به واردات این دستگاه نیست.
انتهای پیام/ش30