درحال بارگذاری ...
۱۳۹۳ چهارشنبه ۳ ارديبهشت [2014.04.23]
زمان انتشار : 1391/7/22 12:59 ق ظ زمان یافتن خبر: 1391/7/22 1:05 ق ظ
محل انتشار: جوان آنلاین [اخبار مهم]
مشاهده خبر در منبع نسخه چاپی نسخه چاپی  تعداد بازدید تعداد بازدید:   (347) 

برنامه های آموزشی بازیافت برای بانوان در یک نگاه

بهترین ها از دورریختنی ها

هر فرد شهرنشین در شرایط حاضر در شهر تهران ۶۰۰ تا ۷۰۰ گرم زباله تر و خشک تولید می کند و جمع آوری و حمل زباله های شهری هزینه بسیاری را بر شهر و شهروندان تحمیل می کند، هر چند در سال های اخیر بخشی از هزینه های جمع آوری و حمل زباله ها را شهروندان از جیب خود می پردازند، اما هزینه کرد مدیریت شهری برای جمع آوری و حمل و دفن زباله ها بسیار زیاد است.

زباله ها که به طلای سیاه معروف شده اند از یکسو به دلیل مدیریت ناصحیح در روند مصرف به تهدیدی برای شهر و شهروندان تبدیل می شوند و زیست شهری را در معرض خطر انواع آلودگی و آلایندگی قرار می دهند و از سوی دیگر همین مواد دورریختنی و به درد نخور علاوه بر تولید انرژی پاک می توانند پس از بازیافت و تفکیک به اشکال مختلف مورد استفاده مجدد قرار گیرند.
بر همین اساس شیوه دیگر استفاده از برخی مواد زائد و دورریختنی استفاده مجدد از این مواد برای تولید و ساخت وسایل آموزشی و مصرفی و حتی تزئینی است.
در حال حاضر موضوع «بهترین ها از دورریختنی ها» در شهر تهران در مناطق ۲۲ گانه شهری و در خانه های «تسنیم» در حال اجرا و برگزاری است. این طرح در بخش امور بانوان شهرداری تهران به صورت برگزاری کلاس های آموزشی و کارگاهی پیگیری می شود تا شهروندان بتوانند از دورریختنی های منزل خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.
اعظم ابوالحسنی مسئول خانه تسنیم شرق تهران هدف از برگزاری چنین کلاس ها و کارگاه هایی را کمک به بازیافت مواد زائد و بازگشت آن به چرخه مصرف، آموزش شیوه های نوین بازیافت مواد در خانه و خانواده و آموزش غیرمستقیم آن به فرزندان عنوان کرده و می افزاید: این طرح به صورت سراسری در مناطق ۲۲ گانه شهرداری دنبال می شود. در این طرح ابتدا خانواده ها و زنان خانه دار با شیوه های نوین بازیافت و تفکیک مواد آشنا شده و آموزش های لازم را می بینند.
وی تأکید می کند: در این شیوه آموزشی به علت آنکه مادران مسئولیت خانه داری را بر دوش دارند، آموزش به صورت مستقیم و غیرمستقیم به افراد خانواده و حتی اطرافیان انتقال داده می شود، همچنین علاوه بر استفاده از دورریختگی ها و مواد زائد، بحث مشارکت و همکاری نیز دنبال می شود تا به صورت گروهی و فردی شهروندان بتوانند با خلاقیت و ایده سازی، برخی وسایل و ابزار مورد نیاز خود را بسازند.
این کارشناس مسئول در حوزه بانوان معتقد است، رشد خلاقیت شهروندان و توجه به آن از سوی مدیریت شهری زمینه ای را فراهم می سازد تا شهروندان در مسائل شهری بیشتر احساس مسئولیت کنند و با مدیران شهری همراهی بیشتری داشته باشند. ابوالحسنی ساخت وسایل بازی، اشکال حیوانات و ابزار تزئینی و حتی کاربردی را از جمله فعالیت های صورت گرفته توسط افراد شرکت کننده در این کلاس ها عنوان کرده و می افزاید: در برخی از این کلاس ها، شهروندان با همفکری و ایده پردازی از وسایل دورریختنی وسایلی را می سازند که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین حس تعاون، محله گرایی و مشارکت را نیز افزایش می دهد.
وی تأکید می کند: با برگزاری نمایشگاه از تولیدات و ساخته های بازیافتی، سایر شهروندان نیز می توانند با موضوع بازیافت و تفکیک زباله و مواد زائد آشنا شوند و این روند می تواند با آموزش و پیگیری مسئولان جنبه عملی بیشتری بگیرد تا جایی که شهروندان شرکت کننده در این کلاس ها پیام آوران کاهش تولید زباله و تفکیک آن از مبدأ برای سایرین باشند و علاوه بر پاکیزگی محل زندگی خود، در چرخه بازیافت مواد زائد نیز سهیم شوند.