درحال بارگذاری ...
۱۳۹۳ شنبه ۳۰ فروردين [2014.04.19]
زمان انتشار : 1391/9/4 12:10 ب ظ زمان یافتن خبر: 1391/9/4 1:11 ب ظ
محل انتشار: خبر آنلاین [اخبار مهم], [پربیننده ترین]
مشاهده خبر در منبع نسخه چاپی نسخه چاپی  تعداد بازدید تعداد بازدید:   (130) 

تهران و رسم و رسوم نذری هایش

شهری - سالهاست که روزهای عزاداری امام حسین با دادن نذری به در خانه ها عجین شده و بیشتر در روزهای عاشورا و تاسوعا در کم تر خانه ای پخت و پز می شود چون مردم ترجیح می دهند در این روزها از غذاهای نذری بخورند.

زهرا تالانی:در این روزها اگر در کوچه و خیابان های شهر تهران و دیگر شهرستانها قدم بگذارید غذای نذری بین مردم پخش می شود.خورشت قیمه، یکی از رایج ترین غذاهای نذری شهر تهران است. مردم دور تکیه ها و یا خانه هایی که نذری می دهند، جمع می شوند تا ظرفی غذا بگیرند.
کجا برویم؟
با وجودیکه در این روز اغلب کسانی که نذری پخش می کنند خورشت قیمه را برای اینکار انتخاب می کننداما برخی تهران هم نذری های خاص خود را دارند. در خیابان طرشت، ظهر عاشورا خورشت فسنجان بین عزاداران توزیع می شود. بسیاری از مردم برای چشیدن طعم فسنجانی که سال هاست در این روز پخش می شود، راهی طرشت می شوند.
در یکی از پیتزافروشی های شمال شهر تهران نیز نذری پیتزا پخش می شود روز عاشورا از اولین ساعت های صبح پخش غذای نذری آغاز می شود، حلیم، شیربرنج، شله زرد، آش رشته و شله قلمکار، صبحانهء روز عزاداری است. در کوچه های بازار، قدم به قدم به مردم شیر، شیرکاکائو و چای تعارف می شود. هر سال لقمه های نان و پنیر، سبزی یا نان و پنیر و خرما بین عزاداران پخش می شود. در محله سنگلج ظهر عاشورا در بازار آبگوشت نذری می دهند شاید این جا تنها جایی در تهران باشد که این غذا را می دهند.
نارمک هم به عنوان یکی از محلات قدیمی تهران عزاداری پرشوری دارد، بسیاری از مردم برای خوردن نذری های متفاوت چون جوجه کباب یا چلوکباب ساعت ها در صف می ایستند. انگار این غذاها در روزی که خورشت قیمه و قورمه سبزی عمومیت بیش تری دارد پرطرفدارترند.
در امام زاده قاسم هم هر سال پیرزنی حضور دارد که نان و ماست به عزاداران می دهد. گوشه ای می نشیند و روی نان سنگک ماست و خوشمزه ای که خود درست کرده می مالد و دست عزاداران می دهد.معمولا ناهار روز عاشورا بعد از نماز ظهر پخش می شود، غذاهایی مثل کشمش پلو، عدس پلو، لوبیا پلو. از غذاهای تکیهء دولت در شمال شهر تهران است که  یکی از هیات های شلوغ و پر رفت و آمد است.
نذریهای شهرستانها
غذای نذری شهر مشهد شله مشهدی است. این غذا چیزی شبیه حلیم است که با خورشت قیمه مخلوط می شود. در مشهد این غذا را با نوشابه سیاه به عزاداران می دهند. حتی هیات های خراسانی مقیم تهران هم ایام محرم این غذا را می پزند. از دیگر مواد تشکیل دهندهء این غذای ویژه گوشت و حبوبات است.
خوانسار یکی از شهرهای استان اصفهان محرم های شلوغی دارد. غذای نذری این شهر آبگوشت است که تا حدی متفاوت با دیگر آبگوشت ها پخته می شود. تکه های بزرگ گوشت گوسفند داخل دیگ های مسی قرار می گیرند و در تنور پخته می شوند. چاشنی این آبگوشت فقط زعفران است و در کاسه های استیل به دست مردم داده می شود.
در کرمانشاه هم شربت و شله زرد، نذری رایج کرمانشاه است. شام غریبان هم بعضی از هیات ها آبگوشت می دهند اما مردم کرمانشاه بیش تر گوسفند قربانی می کنند و گوشت آن را میان عزاداران پخش می کنند.
در استان های شمالی کشور «شیربرنج» نذری مرسوم است. صبح ها شیربرنج را که آش می نامند بین مردم پخش می کنند و برای ناهار هم غذاهای ویژهء نذری مثل خورشت قیمه یا عدس پلو توزیع می شود.در چهارمحال و بختیاری نذری ها با فصل تغییر می کنند. زمستان ها آش پخته می شود و تابستان ها غذاهای دیگر.
45232