درحال بارگذاری ...
۱۳۹۳ چهارشنبه ۳ ارديبهشت [2014.04.23]
زمان انتشار : 1391/10/19 4:41 ب ظ زمان یافتن خبر: 1391/10/19 4:42 ب ظ
محل انتشار: تابناک [اخبار مهم], [پربحث ترین عناوین], [پربازدیدترین]

ادعای یک سایت خبری:

آمریکا خواستار کنار رفتن پادشاه عربستان سعودی است

در شرایطی که طی دو سال اخیر، منطقه خاورمیانه در حال تجربه یک فضای سیاسی متفاوت و در عین حال متغیر است، دیگر شنیدن هیچ خبری مربوط به تحولات منطقه، نمی تواند چندان تعجب آور باشد. در همین راستا، برخی منابع مدعی شده اند آمریکا فعالیت های خود را در جهت انتقال قدرت در عربستان سعودی ساماندهی کرده است.

>در شرایطی که طی دو سال اخیر، منطقه خاورمیانه در حال تجربه یک فضای سیاسی متفاوت و در عین حال متغیر است، دیگر شنیدن هیچ خبری مربوط به تحولات منطقه، نمی تواند چندان تعجب آور باشد. در همین راستا، برخی منابع مدعی شده اند آمریکا فعالیت های خود را در جهت انتقال قدرت در عربستان سعودی ساماندهی کرده است.
به گزارش صفحه عربی «تابناک»، سایت خبری "تاکتیکال ریپورت" مدعی شده اخیراً یک هیئت دیپلماتیک آمریکایی به طور محرمانه به عربستان سعودی سفر کرده اند.
به نوشته این سایت، این گروه تصمیم داشته اند با «ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود» دیدار کنند و از وی بخواند که از قدرت کناره گیری کند؛ اما گفته می شود  «ملک عبدالله» از دیدار با این هیئت آمریکایی خودداری کرده است.
"تاکتیکال ریپورت" می افزاید: این هیئت آمریکایی خواستار ملاقات با پادشاه سعودی برای بحث و گفتگو درباره انتقال قدرت در این کشور بودند.
قابل ذکر است این گزارش 470 کلمه ای، دیدگاه هیئت آمریکایی و موضع «ملک عبدالله» را مشخص می کند؛ اما جزئیات بیشتری از ماجرای سفر این هیئت آمریکایی به عربستان و اطلاعات دیگر مربوط به این مسأله منتشر نشده است.
هرچند شاید تحلیل  چرایی مطرح شدن این درخواست آمریکا کمی زود باشد؛ اما بدون شک می توان پیش بینی کرد که آمریکایی ها سناریویی برای بعد از ملک عبدالله تدارک دیده اند.
به اعتقاد برخی کارشناسان، ایالات متحده آمریکا مایل است شاهزاده "بندر بن سلطان بن عبدالعزیز" رئیس سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا که 25 سال سفیر عربستان در آمریکا بوده و دوستی و رابطه تنگاتنگی با آمریکایی ها دارد، جانشین ملک عبدالله شود.
بندر بن سلطان بین سال های 1983 تا 2005 به عنوان سفیر عربستان در آمریکا فعالیت می کرد. شاید بتوان گفت که هیچ سفیر عرب یا به طور کلی هیچ سفیری تا به حال به اندازه شاهزاده بندر وابسته به واشنگتن نبوده است. بندر به مدت 23 سال سفیر عربستان سعودی در آمریکا بود و در این مدت ارتباطات گسترده ای را با نومحافظه کاران آمریکایی و لابی های صهیونیستی در این کشور برقرار کرده است.
بندر در مدت طولانی که مسئولیت سفارت این کشور در آمریکا را بر عهده داشت، با 5 رئیس جمهور آمریکایی، 10 وزیر امور خارجه این کشور، 11 مشاور امنیت ملی، 16 جلسه کنگره آمریکا و صدها سیاستمدار دیگر آمریکایی رابطه برقرار کرده است.